Pedicure w kilku krokach

Większość kobiet docenia wagę jaką ma dobrze wykonany manicure. Niestety bardzo często zdarza się, że pomimo zadbanych dłoni, bardzo często zapominamy o stopach. Chociaż nasze dłonie widoczne są przez cały czas, wypielęgnowane stopy są równie ważne. Dobrze wykonany pedicure sprawi, że będziemy czuć się atrakcyjnie i kobieco przez cały rok. Jak zrobić profesjonalny pedicure?

 

Pedicure w domowym zaciszu – o czym warto pamiętać?

Przy odrobinie starań jesteśmy w stanie zrobić profesjonalny pedicure bez konieczności wychodzenia z domu. Choć początkowo zabieg ten może wydawać się skomplikowany, z czasem zaczniemy wykonywać go automatycznie.

Warto pamiętać, że żeby cieszyć się zadbanymi stopami powinnyśmy wykonywać pedicure regularnie. Będzie to tym łatwiejsze jeżeli dopiszemy ten zabieg do naszych rytuałów pielęgnacyjnych. Jeżeli dokładnie zaplanujemy dzień, w którym poświęcimy czas na pedicure, zminimalizujemy ryzyko, że o nim zapomnimy.

Jeżeli chcemy robić pedicure samodzielnie, powinnyśmy zaopatrzyć się w niezbędne kosmetyki. Przydadzą się nam przede wszystkim:

 • dobry krem do stóp,
 • peeling,
 • sól do kąpieli,
 • mydło,
 • preparat do zmiękczania skórek,
 • lakier do paznokci,
 • baza pod emalię do paznokci,
 • delikatny zmywacz do paznokci,
 • preparat przyspieszający wysychanie lakieru.

Musimy posiadać także:

 • papierowy lub szklany pilnik do paznokci,
 • cążki,
 • nożyczki lub obcinaczkę do paznokci,
 • tarkę, przy pomocy której będziemy ścierać zrogowaciały naskórek,
 • patyczki do odsuwania skórek (najlepiej drewnianych),
 • separatory, które ułatwią nam malowanie paznokci.

Cały zabieg pedicure jest bardzo czasochłonny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wykonywać go etapami. Przykładowo jeden dzień możemy poświęcić na usuwanie zrogowaciałego naskórka i nawilżanie naszych stóp, kolejny na nadawanie paznokciom kształtu itp.

 

Domowy pedicure – od czego powinnyśmy zacząć?

Musimy zdawać sobie sprawę, że pedicure to nie tylko malowanie paznokci u stóp. Wręcz przeciwnie – aplikacja lakieru jest etapem końcowym tego procesu. Pedicure dobrze jest zacząć od dokładnego umycia i namoczenia stóp. Do miski z ciepłą wodą dosypujemy soli zmiękczającej do stóp. Stopy dokładnie myjemy, po czym moczymy je przez jakiś czas. Dzięki temu łatwiej będzie nam usunąć obumarły naskórek. Do usuwania stwardniałej skóry używamy dobrej tarki do stóp. Jeżeli nie możemy uzyskać pożądanych efektów dobrym pomysłem jest wykorzystanie frezarki. Ważne jednak, żeby użyć frezarki na suchych stopach.

Następnym krokiem jest usuwanie suchych skórek, które nagromadziły się wokół paznokci naszych stóp. Tu należy mieć świadomość, że ich wycinanie przy pomocy cążek powinno być ostatecznością. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać do tego celu specjalny preparat rozpuszczający skórki. Ten jednak nie zadziała od razu. Żeby skutecznie pozbyć się skórek należy używać go regularnie przez co najmniej kilka tygodni.

Jeżeli chcemy cieszyć się idealnie gładką skórą u stóp, koniecznie wykonajmy peeling. Następnie spłuczmy go ciepłą wodą, a na stopy nałóżmy krem nawilżający.

 

Zadbajmy o paznokcie u stóp

Kiedy skóra naszych stóp jest idealnie gładka, możemy zająć się paznokciami. Żeby wyglądały efektownie i elegancko, powinnyśmy je skrócić, a także nadać im optymalny kształt. Do tego celu posłużą nam cążki, nożyczki, a także pilnik. Unikajmy pilników metalowych, które mogą uszkodzić strukturę paznokcia. Do pedicure dobrze sprawdzą się pilniki papierowe, a także szklane.

Następnym krokiem jest malowanie paznokci. Rozpoczynamy je od dokładnego odtłuszczenia płytki. Do tego celu można użyć zmywacza do paznokci. Kiedy płytka jest dobrze przygotowana, przystępujemy do nakładania bazy. Dzięki temu kosmetykowi wyrównamy strukturę paznokcia. Dobrze dobrana baza sprawi, że lakier będzie się lepiej rozprowadzał, a także utrzyma się dużej. Są to wystarczające powody, żeby nie rezygnować z tego kosmetyku. Kiedy baza wyschnie nadchodzi czas na aplikację lakieru.

Lakier do paznokci nakładamy cienkimi warstwami. Taka metoda zagwarantuje nam, że jego struktura będzie gładka. Jeżeli chcemy uzyskać kolor bardziej intensywny, czekamy aż warstwa lakieru zaschnie i kładziemy na nią kolejną. Trwałość lakieru zwiększy się jeszcze bardziej, kiedy na całość nałożymy preparat utwardzający.

 

Jak zwiększyć trwałość lakieru na paznokciach u stóp

Duża część kobiet skarży się na słabą trwałość lakieru na paznokciach u stóp. Warto zdawać sobie sprawę, że paznokcie naszych stóp narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy mamy na sobie obuwie czy nie.

Jeżeli tradycyjne lakiery są w naszym przypadku niewystarczające, być może warto pomyśleć o manicure hybrydowym. Taki manicure jest bardziej czasochłonny, a produkty potrzebne do jego wykonania nieco droższe. Jego ogromnym atutem jest za to bardzo dobra trwałość. Poprawnie wykonany manicure hybrydowy jest w stanie utrzymać się w nienaruszonym stanie nawet przez kilka tygodni. Do jego wykonania oprócz specjalnych lakierów i bazy, będziemy potrzebowały lampy UV, która utwardzi te preparaty.

Podobne publikacje