Jakie są rodzaje ziaren kawy?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Każdego dnia bariści przygotowują wszelkiego rodzaju kawy z różnych gatunków ziaren. Istnieją kawy mocniejsze, takie jak Espresso czy Americano oraz kawy łagodne dla miłośników lekko goryczkowego smaku, takie jak Latte, Cappuccino czy Mocha. Do wyboru mamy również zimne kawy mrożone i Frappe, które idealnie sprawdzą się w sezonie letnim. Wszystkie te przepyszne kawy łączy jedno — dobrze zmielone ziarno. Aby jednak kawa była przepyszna koniecznie należy dopasować jego rodzaj do własnych preferencji. W teorii na świecie istnieje ponad sześćdziesiąt gatunków rośliny kawowca, jednakże w rzeczywistości do produkcji kawy pijalnej wykorzystuje się głównie dwa rodzaje — Arabica oraz Robusta. Zanim dokonamy zakupu którejś z nich, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę się różnią. (https://www.czasnaherbate.net/kawy-c-16.html)

Skąd pochodzi kawa?

Dokonanie wyboru związanego z gatunkiem kawy nierozerwalnie łączy się z wiedzą dotyczącą produkcji ziaren kawy. Kawowiec to roślina, która w swoim naturalnym i dzikim środowisku może osiągać nawet do 15 metrów wysokości, jednakże na plantacjach wykorzystywane są nieco mniejsze gatunki w postaci krzewu, które po osiągnięciu wysokości dwóch metrów zostają przycinane i od tej pory rosną tylko w szerz. Kawowiec kwitnie kilka razy do roku białymi kwiatami, które w procesie zapylania zmieniają się w niewielkie okrągłe owoce w kolorze czerwonym. To właśnie te czerwone kulki kryją w sobie ziarna kawowe, które wykorzystujemy do mielenia na świeżo.

Najpopularniejsza kawa

Arabica to najczęściej spotykany rodzaj kawy, który według badań zdominował aż 70% rynku kawowego świata. Arabica to również pierwszy rodzaj kawy, jaki został odkryty. Jej ziarna charakteryzują się swoją długością i płaskością, a na przodzie posiadają tak zwany szew w kształcie litery S. Dodatkowo ziarna Arabiki mają kolor, który nieco wpada w zieleń. Arabika ma charakterystyczny łagodny i aromatyczny smak. Dodatkowo przez niektórych wyczuwalne są kwaskowate, czekoladowe lub korzenne nuty smakowe. Idealnie nada się do kaw delikatnych i słabych, ze względu na stosunkowo niską zawartość kofeiny.

Robusta

Innym popularnym rodzajem ziaren kawy jest Robusta, który od Arabici różni się znacznie większą zawartością kofeiny. Robusta należī do rodziny Coffea Canephora i została odkryta dopiero w XIX wieku, kiedy to plantatorzy odkryli lepsze właściwości eksploatacyjne drzew Robusty. Rośliny te w czasie uprawy znacznie częściej kwitną i są bardziej odporne na różne warunki klimatyczne. Charakterystycznym elementem ziaren Robusty jest ich owalny kształt, zwieńczony prostym szwem. Dodatkowo mają ostry i gorzkawy posmak, dlatego bardzo często ziarna Robusty są mieszane z Arabicom, by stworzyć niepowtarzalny i delikatny smak z nutką goryczy.

Inne ziarna kawowca

Pomimo tak dużej przewagi Arabici i Robusty na rynku kawowy wciąż są uprawiane i eksportowane inne gatunki ziaren kawowca. Do najczęściej spotykanych gatunków w sklepach należą Liberika i Excelsa. Liberika nie jest aż tak aromatyczna, hak dominujące gatunki, ale jej znaczną przewagą jest wysoka wydajność ze względu na duże rozmiary ziaren, jakie może osiągać. Najczęściej wykorzystuje się ją jako domieszkę do kaw rozpuszczalnych lub kaw niskiej jakości. (https://www.czasnaherbate.net/)