Dlaczego hybryda się nie trzyma?

Nakładając na paznokcie lakier hybrydowy, oczekujemy jego długiej trwałości i estetycznego wyglądu. Czasami jednak po kilku dniach lakier odpada, przy okazji czasem uszkadzając płytkę paznokcia. Jakie są przyczyny odpadania hybrydy i jak temu zapobiec?

Niewłaściwe przygotowanie płytki

Żeby właściwie wykonać manicure hybrydowy, należy odpowiednio przygotować dłonie. Płytki paznokci powinny być oczyszczone z lakieru, skórki starannie usunięte a cała płytka zmatowiona bloczkiem polerskim i odtłuszczona. Jeśli zaniedbamy którąś z czynności na etapie przygotowań, może się okazać, że bardzo źle to wpłynie na trwałość naszego manicure. Szczególną uwagę trzeba przyłożyć do tych zabiegów u kobiet, które mają naturalnie tłustą płytkę, która bardzo trudno utrzymuje lakier do paznokci.

Błędy podczas malowania

Technika malowania paznokci ma bardzo duże znaczenie dla trwałości lakieru. Nakładając lakier hybrydowy, trzeba uważać, żeby każda warstwa równomiernie pokrywała paznokieć. Jeśli krzywo nałożymy bazę, może się okazać, że kolorowy lakier leży bezpośrednio na płytce i wkrótce zacznie odchodzić. Warstwy lakieru powinny być możliwe najcieńsze i równomiernie nałożone. Jeśli to zaniedbamy, lakier może się nie utwardzić właściwie i wkrótce zacząć odchodzić od płytki.

Zalane skórki

Staranne przygotowanie skórek ma kluczowe znaczenie przy manicure hybrydowym. Cienkie błonki pokrywające paznokieć powinny być starannie usunięte, ponieważ lakier nałożony na nie będzie się trzymał – nie będzie miał kontaktu z płytką. Malując paznokcie uważajmy, żeby nie zamalować skórek wokół paznokci. W miejscu takiego zalania tworzy się komora powietrzna, gdyż lakier hybrydowy nie łączy się ze skóra. Takie miejsce nie tylko nie wygląda estetycznie, ale niemal natychmiast lakier zaczyna tutaj odstawać. Co gorsza, pod hybrydę dostaje się powietrze, wilgoć i zanieczyszczenia, które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do rozwoju grzybicy paznokcia.

Źle zabezpieczony wolny brzeg

Wolny brzeg, czyli końcówka paznokcia nie otoczona skórą, to najbardziej newralgiczne i podatne na uszkodzenia miejsce. Podczas malowania należy starannie malować paznokcie wzdłuż wolnego brzegu, nakładając na nie coś w rodzaju „kapturka” z lakieru. Taki zabieg nie tylko przedłuży trwałość lakieru, ale także zapobiegnie dostawaniu się pod hybrydę wilgoci, zanieczyszczeń i powietrza, które mogą być bardzo niebezpieczne dla paznokci. Wolny brzeg najszybciej z całych paznokci ulega wytarciu i uszkodzeniu, na przykład pod wpływem pisania na klawiaturze. Dlatego tak ważne jest staranne malowanie tego miejsca podczas zabiegu manicure hybrydowego.

Niedostateczne utwardzenie

Czasem zdarza się, że żarówki w lampie UV są słabej jakości lub zużywają się z upływem czasu. Takie żarówki mogą niedostatecznie utwardzić lakier i zaczyna on szybko odchodzić,. Łatwo to zweryfikować, gdyż w tym przypadku lakier jest gumowy i miękki. W takim wypadku należy bezzwłocznie wymienić żarówki w lampie. Warto pamiętać, że lakiery bardzo ciemne, o dużej zawartości pigmentu utwardzają się dużo gorzej niż jasne. Tak więc jeśli zdecydujemy się malować paznokcie na czarno, warto wydłużyć czas naświetlania. Nie ma to związku z jakością lampy.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Aby manicure hybrydowy trzymał się na paznokciach bez zarzutu, należy o niego odpowiednio dbać. Przede wszystkim do wszelkich prac domowych wymagających kontaktu dłoni z wodą i środkami chemicznymi należy używać gumowych rękawiczek. Ponadto trzeba pamiętać, by pod żadnym pozorem nie piłować i nie obcinać paznokci pokrytych lakierem hybrydowym. Taki zabieg usunie zabezpieczenie z wolnego brzegu i sprawi, że pod lakier dostaną się woda, powietrze i zanieczyszczenia.

Podobne publikacje